Stát chystá “šrotovné“ na nákup elektroaut i vozů na zemní plyn

29.10.2015 10:00
Na ministerstvech vzniká plán na šrotovné, které by zlevnilo lidem a firmám nákup ekologických aut. Dotaci v řádu desítek tisíc korun má být možné získat od poloviny příštího roku. Vyšší částkou chce stát motivovat nákup podstatně dražších elektroaut.
Dotaci by zřejmě mohly dostat domácnosti, živnostníci i malé firmy, uvedly Hospodářské noviny, které o připravovaném opatření informovaly.
Výše příspěvku zatím nebyla stanovena. O přesných podmínkách nyní jednají ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu. Dotace na elektroauta už fungují v některých zemích, například v USA nebo ve Francii.
Ministři podle deníku opustili původní představu, že by byl příspěvek na auta na stlačený zemní plyn (CNG) i na elektromobily stejný, a to 40 tisíc korun. Rozdíl mezi cenou vozů s klasickým pohonem a aut na elektřinu je totiž výrazně vyšší než cenový rozdíl běžných aut a vozů na CNG. Ministr životního prostředí Richard Brabec také listu řekl, že zemní plyn není obnovitelný zdroj, a chtěl by tedy urychlit hlavně rozvoj dopravy na elektřinu.
Podporován bude podle Brabce nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu a bude také stanovena maximální cena kupovaného auta, aby se nepořizovaly luxusní vozy. Program má být hrazen z poplatků za převod starších neekologických aut, ale celková částka na státní příspěvky ještě není známa.
 

Přidejte se zdarma:

 Tvorba  webových stránek a SEO optimalizace pro vyhledávače.

Autosalon Škoda a Audi a online poptávka.

Outdoorové a auto kamery a HUD displeje do auta.

Značkové sportovní  boty  a outdorové oblečení HI-TEC.

Taktické boty a obuv Magnum.

Ceník vrtané studny online.

Bazar zahradního nábytku online.