Plynových aut na LPG přibývá. Stát už ale s další podporou nepočítá

09.01.2015 15:20
PRAHA - Přes 200 tisíc aut jezdí u nás na zkapalněný ropný plyn LPG a mají k dispozici stovky čerpacích stanic. Trh s nejoblíbenějším plynem do vozidel roste pomalu. Stát však s jeho další podporou nepočítá.
Naopak, dalšího zvýhodnění by se mělo dostat jinému fosilnímu palivu – stlačenému zemnímu plynu CNG, na který jezdí v Česku mnohonásobně méně aut a plnicích stanic je oproti LPG sotva desetina.
Zemní plyn přitom zažívá z malých čísel téměř raketový start ve využití v osobních i užitkových autech nebo autobusech.
Připravovaný Národní akční plán čisté automobily sice LPG krátce zmiňuje, jenže podporu pro rozvoj infrastruktury, například možnost čerpání dotací na rozšíření počtu plnicích stanic nebo pořízení vozů, popisuje jen v případě CNG, případně do budoucna jeho zkapalněné verzi LNG.
Distributoři LPG mluví o diskriminaci.
„Plynárenské firmy, které propagují CNG, jsou ekonomicky silnější než my, mají větší vliv. Chceme ale, aby LPG bylo u nás bráno jako plnohodnotné alternativní palivo, jako je tomu jinde v Evropě,“ řekl LN Jiří Karlík, předseda České asociace LPG a zástupce společnosti Primagas, která patří společně s firmou Flaga a Kralupol k trojici největších distributorů LPG u nás.
 

Přidejte se zdarma:

 Tvorba  webových stránek a SEO optimalizace pro vyhledávače.

Autosalon Škoda a Audi a online poptávka.

Outdoorové a auto kamery a HUD displeje do auta.

Značkové sportovní  boty  a outdorové oblečení HI-TEC.

Taktické boty a obuv Magnum.

Ceník vrtané studny online.

Bazar zahradního nábytku online.