Nafta a benzín válcují v Česku zájem o elektroauta i vozy na plyn

10.10.2016 20:26

Prodeje aut na alternativní pohony v Česku padají, i když celý trh s novými auty roste. Růst ale táhnou jen benzínové a naftové motory. Jedinou výjimkou jsou letos hybridy.

 

Ukazují to data o registracích nových vozidel za prvních devět měsíců letošního roku, která zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

 

Zatímco celý trh s novými auty letos výrazně roste, většina alternativních pohonů v Česku ztrácí nejen svůj tržní podíl, ale prodeje klesají i absolutně.

 

Například aut na nejrozšířenější alternativní pohon, stlačený zemní plyn CNG, se letos prodalo zhruba o stovku méně než za stejné období loňského roku. Ještě více spadly prodeje aut na LPG nebo elektromobilů. O více než polovinu stouply jen prodeje hybridních aut.

 

Prodeje nových aut za leden až září 2016 dle paliv

palivo počet registrovaných vozů meziroční změna

Benzín 105 404 +13 %

Nafta 81 830 +13,8 %

CNG 2 043 -4,1 %

LPG 368 -66,9 %

Elektromobil 130 -36,9 %

Hybrid 1 080 +58,1 %

zdroj: SDA

 

Cena tradičních paliv a její pokles hraje zásadní roli v rozhodování, ekonomická návratnost alternativních pohonů se komplikuje,” vysvětluje slabý zájem o auta s alternativním pohonem Petr Knap, partner podnikového poradenství EY. Podle něj je segment trhu, který je ochoten dobře zaplatit za technologické a ekologické novinky, zatím velmi malý a nasytil se v minulých letech.

 

Stát nákup aut s alternativním pohonem dotuje zatím nepřímo tím, že mají výrazně nižší nebo vůbec žádné spotřební daně. Jenže jejich pořízení je dražší než nákup nových aut na naftu či benzín, a tak lidé zůstávají i díky stávajícím cenám na čerpacích stanicích raději u tradičních paliv. „Rozšíření segmentu pro alternativní pohony by vyžadovalo nějaký další externí impuls, který zatím chybí,” dodal Knap.

 

Ministerstvo životního prostředí chystá poprvé dotace pro nákup ekologických aut pro státní správu, z ministerstva průmyslu a obchodu už šly první dotace na nákup elektroaut pro firmy. Mluví se i o pobídkách na nákup elektrovozů pro fyzické osoby.

 

Podle plynařů ale i přes letošní pokles prodejů nových aut na CNG rostou registrace ojetých aut na CNG. “I z důvodu podpory CNG vozidel v ČR některé plynárenské společnosti dokonce obměňují CNG vozy za nové již po jednom roce,“ dodal Jiří Šimek, člen Rady Českého plynárenského svazu. Podle něj bude jediným směrodatným ukazatelem roční spotřeba CNG.

 

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/prodeje-aut-s-alternativnimi-pohony-klesaji-fmt-/ekonomika.aspx?c=A161010_132705_ekonomika_suj

Přidejte se zdarma:

 Tvorba  webových stránek a SEO optimalizace pro vyhledávače.

Autosalon Škoda a Audi a online poptávka.

Outdoorové a auto kamery a HUD displeje do auta.

Značkové sportovní  boty  a outdorové oblečení HI-TEC.

Taktické boty a obuv Magnum.

Ceník vrtané studny online.

Bazar zahradního nábytku online.